Уроки Громадянської війни є принципово важливими для розуміння сучасних подій в Україні. Зокрема потужний народний рух на чолі з Батьком Махном міг бути прикладом для Майдану, але на жаль не сталося. |
Маю враження, що більшість українців вивчали Громадянську війну в Україні переважно за агітками Троцького, спогадами білогвардійців, колишніх великих землевласників. Саме найзапекліші вороги української ідеї, Троцький і білогвардійці, були авторами міфу про махновщину як свавілля і безлад. На жаль, цей міф продовжують повторювати багато публічних людей, політиків, журналістів, які для означення безладу, свавілля кажуть «махновщина».
Я кілька років вивчав не лише мемуари і спогади учасників тих подій, але й документи як махновців, так і іхніх ворогів. Наполягаю на тому, що повстанське військо Нестора Махна було найбільш боєздатним і дисциплінованим військовим формуванням того часу. Навіть в оперативних зведеннях особливих відділів більшовицького війська робили наголос на тому, що у махновців встановлена залізна дисципліна. На відміну від більшовиків і білогвардійців, така дисципліна трималася не на примусі, а на свідомості й товаристві. На підконтрольних махновцях територіях були налагоджені господарська, освітня, культурна діяльність. Сам Махно жорстко і навіть жорстоко карав за будь-які спроби міжетнічного розбрату. Будь-яке свавілля стосовно населення жорстко каралося. Звичайно, в громадянській війні було різне, були і злочини. Але масштаб злочинів у махновців був найменший.
Нестор Махно був незручним для всіх – і для білих, і для червоних, і для більшовиків і для капіталістів. Тож не будемо повторювати брудну брехню ворогів України. Махновщина – це найвищий прояв високої самоорганізації і свідомої дисципліни.
Як зможу відійти від громадянсько-політичної діяльності обов’язково завершу книгу про повстанське військо на чолі з видатним сином українського народу, справжнім воїном, людиною честі Нестором Івановичем Махном.