СПРАВИ НАРОДЖУЮТЬ ЛІДЕРІВ
25 липня 1918 року Нестор Махно, Олексій Чубенко, брати Семен та Пантелій Каретники, Сидір Лютий, Олексій Марченко, Захар Гусар і гадки не мали, пробираючись поночі городами до обійстя Микити Лютого на околиці Гуляй-Поля, що їхню нараду на Микитинському горищі коли-небудь назвуть історичною.
Саме з цієї наради розпочнуться дії, що увійдуть в історію під назвою «махновщини», або ж, коли історія вибочиться – під назвою Повстанського селянського руху в Україні. Саме тоді й там, на тій безпротокольній нараді, вирішуватиметься доля великого і беззахисного класу – селянства, вихідцями з якого були ці молоді бунтарі.
На час цього зібрання хтось з них повернувся з мандрів по Росії, хтось вийшов із схованки. А Нестор з миті повернення в Україну вже встиг побувати у навколишніх селах. Потайки, недосипаючи, недоїдаючи, переїздив з одного села до іншого, збирав люд, спілкувався. Десь одного-двох днів вистачало, щоб переговорити з людьми, десь зупинявся надовше. А як покидав село, то в ньому вже селяни мали організовану Нестором бойову групу.
Селян, вимучених вкрай контрибуціями, штрафами, грабунками, катуваннями, нова влада підвела до останньої межі терпіння. Австро-німецькі загони їздили по селах і зброєю примушували звозити до поміщицьких маєтків зерно, вирощене ними, селянами на колишніх поміщицьких землях.
«Нам же Махно роздав землю», – закипали обуренням села. І ось тепер Махно, котрий дав землю, мав сказати їм, що робити й коли, тим більше, що вже ладні були йти на ворога і з вилами, й з обрізами.
У селі Терновому, де Нестор мешкав конспіративно у свого рідного дядька (материного брата) Сидора Передерія, селяни показали йому схованку зброї – купу гвинтівок, обрізів, револьверів (потім Махно вчив їх, як з тією зброєю поводитися). А спочатку ж тернівці ледь не вбили його, чужака – гадали, що шпигун.
Усі, хто згадував Махна – і друзі, й вороги, відзначали, що Нестор, непоказний з себе, не вчений прийомам ораторського мистецтва, вмів завойовувати серця, та так, що люди просто беззастережно вірили кожному його слову, а йшли за ним і ладні були вмерти за нього. Ось і в Тернівці тоді: ще годину тому налаштовувалися тернівці вбити незнайомця, а погомонів з ним – і вже горою за нього стоять.
Якраз у сільську управу прийшло розпорядження звезти збіжжя до панського маєтку. А вранці біля управи з’явилися розклеєні прокламації:
Хто написав ? Здогадуються люди, але ж по селу пускають чутку, мовляв, літав аероплан, сідав у полі, а по селу двоє матросів ходили. Один багатій на сході висміяв ту байку, сказав, що Передерійового родича треба варті здати. А вночі цього багатія (надворі спав) хтось рядном накрив, а потім дрючками вчили, що треба казати…
Саме з організованим ним тернівським загоном і налітає Нестор на окупантські загони, що багнетом і кулею відбирали у селян перший власний врожай, а з ним – надію, а з часом і життя. У Воскресенці, Славгороді, Ново-Гупалівці створює бойові групи, котрі мають чекати команди до загального виступу проти окупантів, а поки що боронять врожай, роззброюють зайд.
На правому березі Дніпра Нестор агітував гайдамацькі частини ставати на захист селянства: - «Хіба ви не селяни? Хіба це не наша з вами земля ? Чого ж ви віддаєте її чужакам? Думайте хлопці, думайте…». І хлопці думають, і Нестор приводить з собою в Тернівку гурт гайдамаків з гвинтівками й кулеметами. В селах Лукашеве, Бразолове, Ново-Миколаївка, Рождественка, де його добре знали, організував ініціативні групи, дав їм паролі зв’язку з Гуляй-Полем, яке мало стати центром загального повстання.
Тепер, 25 липня 1918 року в Гуляй-Полі, на горищі в Микити Лютого, восьмеро учасників наради ухвалили – негайно ставати до відкритої збройної боротьби проти ворогів.
Вирішили, що першою акцією треба голосно, на всю Гуляйпільщину заявити: -«Ми є, ми боремося!». Нестор запропонував напад на штаб окупаційних військ в Гуляй-Полі. Все вже було підготовлено.
Н.Махно: «… Я перевдягнувся в жіноче вбрання, відповідно загримувався і, з товаришем Лютим, як баришня, пішов у центр села. Тут ми мали намір висадити в повітря весь штаб німецько-австрійського командування над Гуляйпільським районом. Штаб цей розстріляв надто багато революційних селян і ще більше загнав у тюрми…
Проте висадити штаб нам не вдалося».
Чому ? Тому що на заваді стало елементарне почуття – совісливість. Подибуємо у деяких махнописців (одні писали, інші переписували), що виніс Махно з тюрем надлюдську злість, що від люті гриз кайдани, що не було в нього співчуття змалечку. Звір, монстр та й годі. Але цей «звір» категорично відмовився кидати бомбу в приміщення штабу, бо побачив, що туди увійшло кілька жінок з дітьми. А це ж були родини штабістів, тобто ворогів.
Н.Махно: « – Стій, Петре ! – кричу я йому впівголоса й сам відходжу від тротуару до огорожі церкви. Лютий майже підбіг до мене і взяв під руку:
– В чому річ ? – питає.
– Не можна вбивати жінок і дітей. За що вони мають загинути між катів ?».
[ 1, кн. 3, с. 47 ]
Жорстокі люди вільні від співпереживань. Кажуть Махно завжди був жорстокий. Але ж чому він болем переймається, коли бачить спалене окупантами село: - «Тут видовище було ще жахливіше. Воно зачепило мене за серце. Я відчув нестерпний біль і не міг кілька хвилин нікому слово сказати… Цей мій стан, стан розчуленості, від якого я, ставши на чолі загону, весь час намагався бути вільним, так стис мене, що я ледь не заплакав…».
Це біль за своїх. Але йому боляче споглядати й сумний хід жінок і дітей з ворожої німецької колонії Червоний Кут – це вже повстанці перетворили її на гору попелу на відплату за спалену колоністами Дібрівку. Проте не вчинити показового акту помсти над катами дібрівчан він не вважає за можливе – хай усі бачать, що на шляху до волі ніхто не зупинить революційне селянство.
Коли доводилося відступати, Махно дбає про те, як вберегти жителів полишеного ним Гуляй-Поля чи іншого села від розправи ворога, віддає розпорядження загонові залишати його так, «ніби населення тільки слухало нас, але не надавало нам активної підтримки».
Махнова жорстокість патологічна ? То чому жорстокий Махно не насолоджувався кров’ю взятих у полон рядових австро-німецької, білої, червоної армій, а відпускав полонених ? Бо чинник зла не вони, а ті, хто послав їх. То до чого тут їхня кров ? Під час першого звільнення Гуляй-Поля навіть наказує видати кожному австрійському солдату пляшку горілки та 50 карбованців із захопленої бригадної каси:
– Їдьте додому, робіть революцію.
І водночас безапеляційне, жорстоке: «Смерть ! Смерть за смерть кожного революціонера, смерть за кожну поґвалтовану селянку !». «Розстріляти». «І цих теж». «Повісити на найвищому хресті на цвинтарі, на груди пришпильте записку: «Треба боротися за звільнення трудящих, а не за катів та гнобителів»…
І водночас сльози на очах, коли вперше оглядає лави повстанців-селян, що прийшли під його прапор…
І: «Перекажи Марченкові, хай покладе свою сентиментальність до кишені».
Багато суперечливого переплелося в його характері, його житті, воєнному і мирному, в його ставленні до оточення. Галина Андріївна, дружина, розповідала, що міг нагримати на «малу розбишаку» Оленку – а потім кілька днів не знаходив собі місця.
Була в ньому не надбана, а природна гречність, і людське око це зауважувало. Прості люди ототожнювали цю рису з інтелігентністю. «Начитаний був Нестор, інтелігентний, лайливого слова чи нечемного я не чув від нього ніколи» – казав про Махна Мусій Єгорович Дашко, котрий жив неподалік оселі Махнів. Дашко працював механіком в економії, замовляв журнали, книжки у повіті, Нестор частенько брав у Місія Єгоровича що-небудь почитати.
Цікаво, що люди нерідко послуговувалися щодо Нестора Івановича визначенням «інтелігентний». Журналісту з Херсонщини Олегу Тимкову випало записати розповідь жительки Нововоронцовки Бойко Клавдії Трохимівни, чуту нею від свого батька. І є там фраза, яка навдивовиж перегукується із казаним про Нестора Дашком: -«Тато говорив, що Махно здавався культурним та інтелігентним, а ще освіченим чоловіком». Але варто зацитувати всю розповідь К.Т.Бойко:
«Мій покійний батько робив у Воронцовці перукарем. Тато завжди ходив на обід додому. У 1919 році в селище вступив Нестор Махно, і от одного разу, в якийсь-то день тато примітив, що троє з війська Махна весь час крутилися біля перукарні. Тих трьох він добре запримітив. І коли прийшов з обіду, то замок з дверей було зірвано і весь інструмент забрано.
Батько пішов до Махна. Сказав, що вояки його обікрали. Нестор Іванович вистроїв свої солдат у три шеренги і тато упізнав їх. У них знайшли інструмент і дали по п’ятнадцять різок, а татові Махно подарував машинку для гоління і дві бритви. Тато говорив, що Махно йому здавався культурним та інтелігентним, а ще освіченим чоловіком».
Та повернімось у липень вісімнадцятого. Хоч справа висадить штаб спіткнулась об гуманність месників, але 29 липня перша акція таки відбулася: восьмеро молодиків напали на поміщицький маєток, а з його воріт вже виїхали на поміщицьких конях озброєним загоном – вісім гвинтівок та револьвер командирові Нестору.
Один з тих восьми, Олексій Чубенко, згодом скаже, що Махно тоді в загоні нічим не вирізнявся, був як і всі, маленький і рівний. Це, мовляв, стосується і того часу, коли їхній загін об’єднався з загоном Щуся. Не будемо дивуватися цьому твердженню. Бо достеменно тут спрацював наш український синдром: де двоє українців – там три гетьмани. Банальна істина. А в гуляйпільців цей синдром надто загострений – і до сьогодні.
Гуляйпільцеві важко визнати чиюсь перевагу, і хоча заради пристойності погодиться, але в душі – нізащо. Це по-перше. А по-друге – суперечить логіці подій. Адже про Махна знали на Гуляйпільщині й до німецького нашестя. Тут так і проситься сказати словами Володимира Сосюри: -«Усім відрізав хліба й волі веселий батько наш Махно».
Щоправда, у серпні-вересні вісімнадцятого він «Батьком» ще не був, але свій декрет про розподіл землі видав ще в сімнадцятому і впроваджував, отже, селяни вважали, що Махно дав їм землю. Ще Махна знали як організатора й першого голову Селянської спілки (згодом реорганізованої в Раду робітничих і селянських депутатів). Махно створював сільськогосподарські комуни. Махно формував добровольчий батальйон для супротиву окупантам, й ім’я Махна було знане вже й німцями у зв’язку з тим.
Про нього ж, про Махна – щоб не було в людей надії на свого кумира – пустили вороги чутку, що придбав він у Москві особняк, що житиме там, а на селян йому тепер начхати. «Махно з’явився !» – покотилося Гуляйпільщиною, коли Нестор повернувся з Росії. Навіть повітові власті не зважилися заподіяти смерть засадженим в Олександрівську в’язницю Несторовому брату Савці та небожу Михайлові. Боялися Махнового гніву й кари.
І, врешті, сам же автор споминів Чубенко, десь за 20-30 рядків після слів «був, як і всі, маленький і рівний», описує звільнення Гуляй-Поля молодим повстанським загоном. Перелякані австріяки кричать «Ура Махне !» (а не Щусю чи Чубенкові), мітинг проводить Махно, а не хтось інший і так далі.
О.Чубенко: «Австрійська застава охороняла тільки головні виїзди, решта шляхів була абсолютно вільна. Обережненько, балочкою, ми під’їхали, розпитали й подалися на ярмарковий майдан. Це було 14 вересня за старим стилем. Був ярмарок, проти якого на заводі Вічлінського розмістилися австрійці, охороняючи заарештованих селян.
Ми їх умить оточили, вдарили з кулеметів і кинулися в атаку. А на дзвіниці вже били на сполох. (Була домовленість з церковним старостою бити в дзвони, як тільки розпочнеться бій, щоб селяни атакували з тилу. Перелякані австрійці, піднявши над головою руки, гукали:
– Ура Махне !
Бригада склала зброю. Тоді ж, не злазячи з коней, ми обрали Революційний комітет, і Махно написав телеграму приблизно такого змісту: - «Всім, всім, всім ! Районний Гуляйпільський ревком повідомляє про зайняття повстанцями Гуляй-Поля, де відновлено радянську владу. Оголошуємо повсюдне повстання робітників та селян проти душителів та катів української революції австро-германо-гайдамаків. Гуляйпільський районний Революційний Комітет».
Телеграму відправили на пошту, звідки її було розіслано у всі кінці України. Махно зібрав мітинг. Людей було – неозорий ліс. Він закликав австрійців не вірити офіцерам, котрі ведуть її хибним шляхом, а повернутись додому й там боротися за революцію. Місцеве населення він прохав у всьому відмовляти гетьманцям і не підкорятися владі.
Після мітингу солдати почали качати його й кричали «Ура!». Бригадну касу, що взяли, було роздано австрійцям, і вони просили нас взяти їх з собою. Але ми їм відмовили [8, с. 46-47].
Отже, «Ура Махне!». Значить, знали, кому «ура» кричати. Бо саме два-три тижні в серпні в поєднанні з ім’ям «Махно» перевернули все на Гуляйпіллі: чутки про загін летіли, обганяючи одна одну. Як сніг на голову, як грім з ясного неба, з’являлися повстанці там, де їх найменше сподівалися. Налітали на поміщицькі садиби, знищували тих, кого вважали за ворога селянина й революції, роздавали селянам майно. І – шукай сліду. Бо вже в іншому районі, за сотню верств порубали варту, офіцерів, забрали поміщицьких коней та підводи. Наступного дня на них пантрують – а вони вже в іншій місцевості перестріляли каральний загін, відбили від окупантів обоз із збіжжям. Роздали людям. Невловимі !
Посилали окупанти загони: -«Розгромити ! Знищити !» Але як знищити вітра в полі ? А вітер той з’являється у самісінькому центрі Гуляй-Поля, де найбільше війська, чи розгулює в Пологах по перону в маскарадному строї поміж австріяк та гетьманців. Нестор неодноразово виряджався в жіноче вбрання – невисокий, тендітний, вдало грав жіночі ролі в тому завжди небезпечному маскараді.
«Спіймати Махна !» А Махно зі своїми хлопцями, перевдягненими в мундири варти, приєднувався до того самого загону, що шукав їх – і знищував карателів. Старі гуляйпільці, свідки тих подій (про свою участь тоді не казали) полюбляли розповідати про Махнові витівки з перевдяганнями: то на базарі сиром торгує у вбранні сільської молодиці, то наречену зображує. «Як у казці про Колобка, – казав дід Пурик. – Ніхто не може спіймати».
Ось так у справах і боротьбі народився лідер, іменем якого пізніше назвуть найбільше в світі народне повстання – Махновщина…
Далі буде…
Джерело: В.Яланський, Л.Верьовка – «НЕСТОР і ГАЛИНА».
Станіслав Стеценко / Mahno.info / Україна